TechnoShock #6

Ufff, po blisko miesięcznej przerwie spotykamy się ponownie z potrojoną siłą. Witajcie w szóstym epizodzie TechnoShocka! W dzisiejszym odcinku postaram się w dość dużym skrócie opowiedzieć co takiego działo się w czasie, gdy byłem nieobecny. Mamy godzinę 18:10 zatem do dzieła!

Call of Duty: Coca-Cola 15 Maps DLC

Kontrowersyjna nazwa, ale jednak coś w niej jest. Otóż jak się okazuje, kochany przez wszystkich Pan Bobby Kotick, czyli szef Activision Blizzard został jednym z dyrektorów jednej z najbardziej popularnych firm na całym świecie- mowa tutaj oczywiście o Coca Coli! Czyżbyśmy mogli spodziewać się kodów uprawniających do ściągnięcia DLC za zakup 120 butelek z owym napojem? Żarty żartami, ale jedno jest pewne- Panu Bobby’emu na pewno brakuje jeszcze pieniędzy by się spełnić zawodowo.

„Na wariackich papierach” z Google

Idąc śladami poprzedniej informacji pozostańmy jeszcze w temacie żartowania z innych. Nie kto inny jak Microsoft tym razem wymierzył ostrzał artyleryjski w Google. O co dokładnie chodzi? Otóż producent Widnowsa nagrał film, który następnie umieścił w sieci, ukazujący rozmowe dwóch ludzi- celem wszystkiego jest oczywiście nic innego jak obnażenie Google i jego funkcji. Całość nawiązuje do serialu z Bruc’em Willisem oczywiście. Nie będę omawiał o co w nim chodzi, po prostu obejrzyjcie.

Windows 7 do 2015 i 2020

Do tych właśnie lat będzie wspierany aktualnie flagowy system Microsoftu. Do dnia 13 stycznia 2015 roku będzie on rozwijany (nie, to nie jest piątek), natomiast naprawianie usterek planowane jest do dnia 14 stycznia 2020 roku. Według mnie to dość długi okres. W tym czasie firma na pewno wyda co najmniej jednego Windowsa (poza Ósemką) co pozwoli na to, żeby użytkownicy przestali pokrzystać ze starszych wersji.

Windows Phone Tango?

Według niepotwierdzonych informacji nowa wersja mobilnego systemu Microsoftu zostanie wydana już niebawem. Jakich nowości uświadczymy? Niestety spekuluje się, że niewielu. Głównym punktem tworzenia, jest lepsza optymalizacja od Mango, co pozwoli na uruchomienie systemu na słabszych telefonach, a także na płynniejsze chodzenie na tych „lepszych”. Producentami, którzy wprowadzą owy system będą: Nokia, HTC, LG, a także ZTE. System w pierwszej kolejności zostanie opublikowany na chińskim rynku.

Nowa technologia komunikacji od Google?

Być może. Google zgłosiło się do Federalnej Komisji Łączności o zgode na testowanie prototypowego sytemu łączności opierającego się na Bluetooth i WiFi. Na razie trudno powiedzieć cokolwiek więcej, ponieważ nie wiadomo nic ponadto. No ciekawe co tam panowie wymyślili, może szykuje się jakaś mała rewolucja na rynku. Kto wie…

Darmowe 50GB na Andku

Tak, nie mylicie się. Producent aplikacji Box wydał aktualizacje, która uprawnia nas do korzystania z 50GB wolnej przestrzeni na dysku umieszczonym w chmurze. Dodano również system komentarzy i możliwość wysyłania kilku plików równocześnie. Promocja ma potrwać do końca marca tak więc jeszcze dużo czasu pozostało do końca. Na pewno ucieszą się z tego faktu osoby, którym karta pamięci nie wystarcza, ja osobiście postoję z boku i popatrzę. Nigdy nie rozumiałem jak można takie ogromne ilości plików na telefonie przechowywać. Co ludzie tam mają? Pirackie kopie gier? Filmy w AVI? Przecież ile można słuchać muzyki…

Dyski SSD nie zawitają na długo?

Tak twierdzą naukowcy. Wedug badań przeprowadzonych na 52 dyskach różnych firm wykonanych w technologii 72nm do 25nm im większe obwody tym większe opóźnienia. Panowie w białych frakach założyli że do 2024roku dyski będą produkowane w technologii 6.5nm. Wtedy opóźnienia rzekomo się podwoją, a ilość błędów odczytu i zapisu się potroi (!). W takim wypadku opłacalność produkcji takich urządzeń straciłaby sens. Dość ciekawe założenie i wyniki. Jestem ciekaw ile z tego okaże się prawdą. Przekonamy się za 12 lat.

Oj Sony, Sony… Drodzy przyjaciele…

Drodzy, i to dosłownie. Jak się okazuje wg Pana Fergala Gara z Sony, cena PS Vita wcale nie jest wysoka (!) i jak na razie nie ma szans na obniżki. Nie dość że konsola jest droga, no bo nie okłamujmy się- za te cenę lepiej kupić coś innego pokroju PS3, nowego komponentu do komputera, a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie żeby poczekać na nową generacje konsol, to jeszcze na dodatek gry mają tak wysoką cenę, że nie zdziwie się jeśli poziom piractwa na tej konsoli będzie astronomiczny. Chociaż z drugiej strony… kogo stać na takie cudo, stać też na gry. Teoretycznie. Szkoda jednak, że nie będzie obniżki. Wydaje mi się, że bardzo by się przydała.

41MPx w telefonie?!

Powiecie- niemożliwe. W zasadzie coś w tym jest, ale Nokia pragnie nam powiedzieć, że jednak wszystko jest możliwe do zrealizowania. Otóż model oznaczony numerkiem 808 zostanie wyposażony w owy „ultrasupermega” aparat. Nawet na obudowie dali taki znaczek na wiare, że jest on taki ogromny! No dobra, ale w takim razie gdzie jest haczyk, bo przecież jest? Otóż, sam aparat potrafi cykać zdjęcia nie w 41, a w 38MPx. Ponadto aparat każdemu pikselowi wynikowemu dopisuje dodatkowo siedem pikseli informacji. Następnie twór zostaje skompresowany. W rezultacie otrzymujemy obraz o rozdzielczości 5MPx. Ale za to jakich! Dzięki tym wszystkim zabiegom jakie wykonaliśmy (a w zasadzie wykonał je telefon) będziemy mogli przybliżać zdjęcie dużą ilość razy bez utraty jakości. Brzmi bardzo kąśliwie, na dodatek Nokia dorzuca nam do tego lampę ksenonową. Co do samego telefonu także nie prezentuje się najgorzej, AMOLED i 16GB wbudownej pamięci to sztandarowe funkcje telefonu, który pracuje pod Symbianem Belle. No właśnie, pod Symbianem…

Duet Nvidia i HP w praktyce

Obie firmy przedstawione w tytule połączyły się (a raczej swoje siły) we wspólnym celu zaprojektowana nowego komputera All-in-one, który mógłby być doskonałym narzędziem dla profesjonalistów. Tak oto powstał nowy twór zwany HP Z1. Czym zatem wyróżnia się owy zestaw? Na pewno grafiką. Cały sprzęt został projektowany pod kątem jak najlepszej wydajności dla karty graficznej, którą jest Nvidia Quadro. Nowe układy pobierają mniej mocy i wydzielają mniej ciepła, dzięki czemu nie muszą być intensywnie chłodzone na bieżąco.Oprócz tego w środku znajdziemy procesory pokroju i3, czy Xeon. Dodatkowo całość uzupełnia możliwość „upchnięcia” 32GB pamięci. Zestaw wygląda jak dość płaska skrzynka na narzędzia o przekątnej 27” z podstawką. Myśle, że jest to bardzo dobre dla ludzi którzy wiele czasu spędzają w pracy przy komputerze. Zajmuje mało miejsca, nie grzeje się, nie pobiera dużo prądu. W zasadzie czego chcieć więcej? Może troche niższej ceny, bo ta zaczyna się od 1900$.

DDR4 jeszcze nie teraz

Tego dowiedzieliśmy się w dniach 19-23 lutego na konferencji International Solid-State Circuits Conference odbywającej się w San Francisco. Wtedy właśnie firmy Hynix i Samsung przedstawiły prototypy nowych pamięci opierajacych się na technologiach 38 i 30nm. Niestety, planowana dystrybucja dla PC planowana jest dopiero na rok 2014. Jeszcze troche poczkamy. Chociaż w zasadzie, nigdzie się nie pali. Według mnie DDR3 spokojnie spełnia jeszcze swoje zadanie, i nie potrzeba mieć niewiadomo jakich kości żeby móc obsłużyć co lepsze gry. Chyba, że mówimy o rozwiązaniach dla profesjonalistów. Jednak to nie moja dziedzina. Niemniej na pewno przyda im się „coś szybszego i wydajniejszego”. To oczywiste.

Nvidia Tegra 3 wkracza!

Na targach Mobile World Congress Nvidia zaprezentowała pierwsze telefony wyposażone w ich najnowszy układ- Nvidia Tegra 3. Pośród modeli mogliśmy zobaczyć marki producentów takich jak HTC, LG, ZTE, Fujitsu, a także K-Touch. Najnowsza wersja mobilnego procesora Tegra, która znajdzie zastosowanie w smartfonach nowej generacji, może pracować z szybkością do 1,5 GHz, dotakowo cechując się energooszczędnością w przypadku użycia wszystkich 5 rdzeni. W porównaniu do poprzedniej generacji Tegry, ten model jest omal pięciokrotnie wydajniejszy. Fani gier na pewno się ucieszą. Mi to osobiście rybka, telefon służy dla mnie do dzwonienia i pisania SMS’ów, a nie do marnowania baterii przy pomocy gier. Na szczęście do takich rzeczy nie potrzeba super sprzętu z najwyższej półki : )

Galaxy S III jeszcze w tym roku?

To dziwne, ale możemy się tego spodziewać nie od kogo innego, jak od południowych afrykańczyków. Otóż sieć telefonów jaka się tam znajduje oświadczyła, że najnowszy produkt Samsunga pojawi się jeszcze w tym roku. Inna firma z tamtych rejonów jeszcze bardziej to sprecyzowała- smartfona będziemy mogli spodziewać się już w lipcu! Ile z tego prawdy? Nie wiadomo, musimy czekać na więcej informacji, i co gorsza Samsung nie jest skory do dzielenia się nimi.

55 cali OLEDa przed twarzą

Firma Samsung wiać nie chce stracić pozycji jednego z liderów na rynku, dlatego już na wiosne chce wprowadzić do sprzedaży najnowszy model telewizora OLED o przeknątnej 55cali. Byłby to pierwszy taki na rynku. Dodatkowo wyróżnia go grubość, ustanowiona na poziomie 8mm, a także możliwość wyświetlania obrazu w 3D. Cena nie jest jeszcze niestety znana. MOM, PLEASE… DON’T ASK ABOUT PRICE…
odin: pierwszym na rynku jest produkt LG ;)

PS4 z procesorem AMD

Tak donosi źródło bloga Kotaku. Według nich, w nowej konsoli Sony zostanie wdrążony procesor AMD, zamiast (jak dotychczas w PS3) Cella. Jeśli wierzyć na słowo informatorom, firma AMD dostarczy także układ graficzny. Jaką to różnice robi dla zwykłego użytkownika? Cóż, pisanie gier pod procesor „czerwonych” jest z pewnością łatwiejsze niż pod Cella. Uświadczymy zatem lepszej optymalizacji. Brzmi nieźle, szczególnie jeśli spojrzeć na początki PS3.

WAR!!!!!!111oneoneone…

Tak w najprostszy chyba sposób można opisać to co się dzieje w Niemczech na linii Apple-Motorola. Bodaj w jednym z poprzednich odcinków TechnoShocka pisałem o tym, jak to Motorola pozbawiła praw Apple w tym oto kraju. Teraz sytuacja się odwróciła. Tym razem to właśnie Apple wygrało sprawę w Monachium o naruszanie patentów. O co chodziło? Całym problemem było uwaga- odblokowywanie telefonu poziomym gestem. Nie wiem czy się śmiać, czy płakać. To jest żenujące dla mnie. W rezultacie Motorola straci prawa do sprzedaży telefonów (nie wszystkich, np. Xoom będzie nadal) u naszych zachodnich sąsiadów.

Respekt na dzielni

W najnowszym rankingu Harrisa Apple zdobył blisko 86 punktów, co dało najwyższy wynik dla jakiejkolwiek firmy od trzynastu lat. Tuż za wygranym znalazł się Google (83pkt.), na trzecim Coca-Cola (82pkt.), na czwartym Amazon (82pkt), po nich znalazły się (w kolejności): Kraft Foods, Walt Disney, Johnson & Johnson, Whole Foods Market, Microsoft i UPS.
Punkty przyznawane są na podstawie 20 cech podzielonych na 6 kategorii: środowisko pracy, wizjonerstwo i przywództwo, związek emocjonalny, produkty i usługi, odpowiedzialność społeczna, finanse. Apple zdobył najwyższe noty w czterech z sześćiu kategorii. Gratulacje!

Informacje o Gr00by

Największy ewenement świata, człowiek uważający się za RPG-owca, który nie cierpi Falloutów, a Baldurs Gate'a nigdy nie przeszedł. Swoje twierdzenie opiera tylko na ponad 3 600h przegranych w NeverwinterNights i wielu wielu w papierowego Warhammera. Jak dotąd ponad połowę swojego życia spędził przed komputerem z racji nałogu i kierunku szkoły jaki sobie wybrał. Według otoczenia jest bardzo egoistyczny, niemniej czasami ma przebłyski geniuszu i bycia miłym. Spośród muzyki lubuje się w hard rockowych i nu metalowych zespołach, ale nie pogardzi też dobrym kawałkiem z lat 70 czy 80.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy, TechnoShock i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „TechnoShock #6

 1. Toblakai pisze:

  Chyba wszystkie informacje jakie docierają do mnie na temat poczynań Apple pogrążają tą firmę w moich oczach jeszcze bardziej. Ośmielę się nawet stwierdzić, że nie ma obecnie bardziej zapatrzonej w siebie i święcie przekonanej że wszystko co ich to najlepsze firmy na runku – wliczając w to rzesze funboy’ów tej firmy.

 2. odin pisze:

  Dodałem obrazki ;)

 3. Non pisze:

  „Czyżbyśmy mogli spodziewać się kodów uprawniających do ściągnięcia DLC za zakup 120 butelek z owym napojem?”
  Była, nie wiem czy jeszcze jest, taka promocja, że kod z nakrętki uprawniał do obejrzenia jakiegoś filmu na jakiejś tam stronie. Więc tutaj byłoby podobnie, jak sądzę.

  Ten nowy Galaxy wygląda super. Ale, nie wiem po co on komu… Przecież, gdyby ktoś chciał szpanerski dotykowy telefon, to iPhone jest chyba idealny, nie?

  Motorola musi zaprzestać sprzedaży telefonów? Chyba lepiej byłoby to załatwić jakąś łatką, aktualizację systemu, cokolwiek…

 4. odin pisze:

  Galaxy nie jest szpanerski ;) Jest znacznie tańszy, bardziej plastikowy ale z doświadczenia wiem że nieludzko wytrzymały. To jest sprzęt dla zupełnie innej grupy odbiorców i dla mnie osobiście wybór pomiędzy Apple a Samsungiem to wybór Galaxy S2 lub oczekiwanie na S3.

 5. Gr00by pisze:

  Tak, była już kiedyś taka opcja z oglądaniem filmów- bodajże na ipla jeśli się nie myle ? To było dawno, ale coś mi świta w głowie że sprawdzałem jak to działa i chyba nie wyglądało to tak tragicznie.

  Tak jak odin wspomniał, różnica cenowa jest dość znacząca między SGSem, a iPhonem. Ja gdybym miał wybierać to bym nie wybrał aktualnie ani SGS’a ani Apple’a. Narazie jestem nakręcony na coś z Windowsem Phone, albo Motorole RAZR(tylko i wyłącznie ze względu na wygląd, specyfikacja przy tym telefonie to dla mnie sprawa drugorzędnia;)). Android w moim mniemaniu jest spoko, tylko ja mam często uczucie „znudzenia” po pewnym czasie. Tak jakby dać dziecku samochodzik, a on by się po 5dniach znudził ^^

  Toblakai, możemy mówić co chcemy ale liczb nie zmienimy.

Add Comment RegisterDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>