PS3 Jailbreak – FAQ


Obiecywałem, obiecywałem i w końcu jest. Pierwszy w Polsce FAQ na temat PS3 Jailbreak sprawdziłem ;). Głównie udało mi się to skompletować dzięki ogromnej bazie wiedzy i informacji jaką można znaleźć w sieci. Szczególnie na forach scenowych, które aktualnie przeżywają swoje złote lata dzięki PS3 Jailbreak :) Zdaję sobie sprawę, że ten tekst będzie kopiowany i powielany do bólu: tak więc, aby w tym miejscu posiadał swoją największą ‚gęstość’ postaram się go regularnie aktualizować. Ten tekst nie ma na celu zachęcać czy promować do tego rozwiązania. Traktujcie to jako ciekawą lekturę przy kawie :). Proszę dokładnie i uważnie przestudiujcie to co napisałem. Są to informacje potwierdzone z wielu źródeł, pisane przez osobę, która poniekąd siedzi w temacie. Jeśli macie jakieś pytanie, proszę – zostawcie komentarz.

Czym jest PS3 Jailbreak?
Urządzeniem USB, które pozwala na wykonanie kopii gry na PS3. Kopia wykonana może być na wewnętrznym dysku twardym PS3, dysku USB, lub zewnętrznym dysku twardym, a następnie odtworzona z wybranego nośnika bez płyty ze skopiowaną grą.

Czy muszę otworzyć konsole lub coś lutować?
Nope ;)

Jak to działa?
PS3 Jailbreak musi być jedynym urządzeniem podłączonym do konsoli która została ponownie uruchomiona po całkowitym odłączeniu energii. W modelu FAT można wykorzystać do tego celu przełącznik znajdujący się z tyłu konsoli. W modelu SLIM należy odłączyć kabel zasilania oraz wpiąć go ponownie. Przy uruchamianiu konsoli należy nacisnąć guzik wysunięcia płyty i poczekać na poprawne załadowanie się PS3 Jailbreak, sygnalizowane zieloną diodą.

Czy ma znaczenie, który port USB służy jako dock dla PS3 Jailbreak?
Nie powinno mieć żadnego znaczenia.

Czy PS3 Jailbreak jest używane/aplikowane na PS3 jednorazowo, aby ustawić w niej tryb „otwarty” (możliwość uruchamiania odpowiednich instrukcji wykorzystywanych do botowania kopii)?
Nie, należy używać go za każdym razem kiedy odpala się kopie gry.

Czy PS3 Jailbreak pozwala na uruchamianie gier bezpośrednio z nagranych BD-R?
Nie. Może uruchomić gry z oryginalnych płyt lub wersji wcześniej zainstalowanych na dyskach USB lub HDD.

Czy możliwe jest nagranie ściągniętej gry na nośnik Blu-Ray a następnie skopiowanie jej Backup Manager’em i uruchomienie jako oryginalnej kopii?
Tak, gra kopiowana jest jako dane – bez sprawdzania jej autentyczności w trakcie tego procesu. Proces uruchamiania wymaga płyty z oryginalną, dowolną grą.

Czy muszę wprowadzić do napędu PS3 oryginalny dysk z grą, w czasie próby uruchomienia kopii?
Tak. Włożenie do napędu dowolnego oryginalnego dysku z pojedynczą grą jest wymagane do obejścia systemu sprawdzania autentyczności i pochodzenia uruchamianej kopii.

Czy PS3 Jailbreak wprowadza zmiany do oprogramowania PS3?
Aby korzystać z możliwości jakie daje urządzenie należy zainstalować Backup Manager na PS3. Nie ma potwierdzonych informacji czy proces de-instalacji polega jedynie na usunięciu danych z XMB, czy wymaga też więcej trudu, aby usunąć wszystkie pozostawione przez PS3 Jailbreak ślady.

Czy korzystanie z PS3 Jailbreak unieważni gwarancję mojej PS3?
Jest to rozwiązanie Plug&Play, którego można używać bez konieczności otwierania konsoli; mając nietknięta plombę gwarancyjną. Sony na pewno nie patrzy przychylnie na użytkowników, którzy korzystają z takiego rozwiązania, dlatego prędzej czy później doczekamy się jakich działań po stronie tej firmy wymierzonych w graczy używających PS3 Jailbreak. Jeśli tak się stanie, na pewno znajdziecie o tym informacje na dspocast.pl Jeśli posiadasz konto PSN, możesz sprawdzić sekcje gry online, aby uzyskać więcej informacji.

Które modele PS3 współpracują z PS3 Jailbreak?
Wszystkie modele FAT i SLIM.
Wszystkie regiony: USA, JAP, PAL i Korea.

Jaka wersja firmware jest wymagana aby PS3 Jailbreak zadziałał?
3.41. Korzystanie z oprogramowania niższego niz 3.41 powoduje bootowanie do czarnego ekranu.

Czy Sony może zablokować uzytkowników z PS3 Jailbreak poprzez aktualizacje oprogramowania?
Prawdopodobnie w przyszłości – choć do tej pory się to nie zdarzyło. Należy jednak wziąć pod uwagę, że samo PS3 Jailbreak również posiada zdolność aktualizacji.

Czy w PSN będzie obowiązywał zakaz używania kopii zapasowych?
Nikt kto korzystał z PS3 Jailbreak DO TEJ PORY nie został zablokowany. Nie wiadomo kiedy i czy Sony wprowadzi blokowanie kont u użytkowników korzystających z tego rozwiązania. W obecnej formie korzystanie z PS3 Jailbreak jest w pełni wykrywalne, gdyż każdy kto go używa (firmware posiada możliwość aktualizacji, więc sytuacja może się zmienić) widnieje w statusie online jako: „Gra w: Backup Manager” Tytuł: „LAUN12345″.

Czy można grać online używając kopii gier?
Jeśli kopia może być zaktualizowana do obowiązującej wersji gry, lub nie jest wymagana taka aktualizacja – tak.

Czy aktualizacja gier działa?
Na niektórych grach owszem. Jednak w mniejszości. Aktualnie w internecie istnieją dwa potwierdzone przypadki uruchomienia procesu aktualizacji a następnie zaktualizowanej gry.
W części gier jakie zostały już zainstalowane na dysku oraz zaktualizowane aktualizacje muszą zostać usunięte przed próbą uruchomienie Backup Manager’a.
Będąc podłączonym do PSN i uruchamiając grę, która wymaga zaktualizowania system poinformuje o takiej opcji. Ściągnięcie aktualizacji jest możliwe, jednak próba instalacji MOŻE zakończyć się niepowodzeniem.
Podczas ładowania gier przez Boot Manager istnieje możliwość ominięcia obowiązku aktualizacji gry, jednak system automatycznie przerywa połączenie z PSN.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje – w NIEKTÓRE gry nie da się grać online używając ich kopii.

Czy DLC (Downloadable Content) działa z grami uruchamianymi jako kopie?
Na ten moment brak jest informacji.

Czym różni się gra z dysku twardego w porównaniu z grą z oryginalnej płyty?
Moje obserwacje wskazują na to, iż czas ładowania gry jest krótszy jednak przerywniki filmowe nie mogą być pominięte (zła wiadomość dla speedrun’erów MGS4 ;)

Czy będę mógł zapisać gry które zajmują więcej jak 4GB na moim dysku?
Zależy od tego na jaki dysk chcesz skopiować grę. Dyski które możesz podłączyć do PS3 pracują w systemie plików FAT32, który nie obsługuje plików większych niż 4GB. Mimo wszystko, gry PS3 nie są pojedynczym plikiem, a szeregiem wielu, dlatego też rozmiar zostaje rozbity.
Istnieją jednak gry które posiadają pliki większe niż 4GB. W wypadku wspomnianych, należy skopiować grę na wewnętrzny dysk twardy konsoli (który pracuje w systemie plików Sony, nie posiadającym ograniczeń na wielkość pojedynczego pliku).

Czy PS3 Jailbreak wprowadzi możliwość obsługi dysków NTFS?
Oficjalna strona PS3 Jailbreak zawiera zapis, który informuje właścicieli urządzenia, iż taka funkcjonalność zostanie wprowadzona.

Jakie rozmiary w GB osiągają gry na PS3, oraz jak długo zajmuje ich skopiowanie?

God of War III:
Rozmiar: 40.10GB
(Int.)Kopiowanie na dysk wewnętrzny: 90 min
(Ext.)Kopiowanie na dysk zewnętrzny: 280 min

Red Dead Redemption:
Rozmiar: 4.83GB
(Int.)Kopiowanie na dysk wewnętrzny: 15 min
(Ext.)Kopiowanie na dysk zewnętrzny: 40 minut *
* Kopiowanie zakończone niepowodzeniem (jeden z plików ma ponad 4GB)

Condemned 2:
Rozmiar: 6.43GB
(Int.)Kopiowanie na dysk wewnętrzny: 15 min
(Ext.)Kopiowanie na dysk zewnętrzny: 40 min

Resistance: Fall of Man:
Rozmiar: 15.40GB
(Int.)Kopiowanie na dysk wewnętrzny: 35 min
(Ext.)Kopiowanie na dysk zewnętrzny: 100 min *
* Kopiowanie zakończone niepowodzeniem (jeden z plików ma ponad 4GB)

FIFA World Cup South Africa 2010:
Rozmiar: 7.36GB
(Int.)Kopiowanie na dysk wewnętrzny: 15 min
(Ext.)Kopiowanie na dysk zewnętrzny: 40 min

Jakie gry są kompatybilne?

Czy kopiowanie gry na dysk twardy zwiększy zużycie lasera w PS3?
Prawdopodobnie. Jednak kopiowanie jest jednorazowe, a laser jest później potrzebny tylko do samego oszukania procesu sprawdzania autentyczności kopii. Ostatecznie zużycie będzie kształtować się na podobnym poziomie jak dla normalnego użytkownika.

Czy mogę wyjść do menu PS3 w trakcie gry, jeśli chcę przełączyć grę?
Tak.

Czy mogę zabrać dysk twardy i klucz do mojego przyjaciela i korzystać z nich na jego PS3?
Tak. Kopie zapasowe tworzone na jednej konsoli można uruchomić na konsoli z innych Backup Manager’ów :)

Czy stare zapisy gry będą działały?
Tak.

Czy przy zastosowaniu PS3 Jailbreak pojawia się debug menu tak jak w pierwszych modelach konsoli PS3?
Nope.

Czy PS3 Jailbreak może być używany do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzanie gier z PSX i PS2?
Nope.

Czy PS3 Jailbreak udostępni możliwość ładowania gier, które zostały zmodyfikowane – jak na przykład częściowo zmienione Guitar Hero na PS2 lub Wii?
Teoretycznie tak, biorąc pod uwagę możliwość uruchamiania dowolnego kodu/aplikacji po stronie konsoli.

Czy PS3 Jailbreak pozwala na uruchomienie oprogramowania i systemów operacyjnych innych niż te które udostępnia/ło Sony?
Tak. Wszystkie dostępne narzędzia oparte są na SDK (Software Development Kit) Sony, tak więc są rozpowszechniane nielegalnie. Z biegiem czasu, PS3 doczeka się jednak programów, które będą opierać technologii niezależnej od SDK Sony.

Czy możliwe jest wykorzystanie PS3 Jailbreak do od’brick’owania konsoli?
Może. Czas pokaże.

Czy PS3 Jailbreak ma coś wspólnego z użytkownikiem znanym pod pseudonimem Geohot (Jailbreak dla Iphone)?
Nawet jeśli to wątpię, aby Geohot chciał by oficjalnie miało coś wspólnego.

Jak PS3 Jailbreak aktualizować będzie swoje oprogramowanie?
Łącząc się z internetem/komputerem poprzez port USB.

Czy PS3 Jailbreak USB jest nośnikiem który można otworzyć i przejrzeć jego zawartość?
Nie ;D Klucz USB jest szyfrowany kluczem o mocy 1024bitów standardowym algorytmem szyfrującym. Wszelkie wynurzenia zachodnich i polskich portali jakoby miały powstać kopie tego klucza są kłamstwem i zwykłą niewiedzą. Sam USB, jest zaprojektowany w sposób który kieruje sygnał przez szereg układów scalonych. Nie jest to zwyczajna pamięć flash.

Czy mogę nawiązać połączenie z PS3 Jailbreak USB korzystając z SN Sytems Target Manager?
Nie, Target Manager stara się połączyć, jednak nie jest w stanie (kwestia szyfrowania całego PS3 Jailbreak)

Czy to jest legalne?
W zależności od tego jak działa sam PS3 Jailbreak. Można spekulować. Oczywiście jeśli jest, prędzej czy później przestanie.

Gdzie mogę dostać?
Oficjalna strona to: http://www.psjailbreak.com, jednak na ten moment wszystkie zamówienia zostały wstrzymane. Sony wystosowało pozew w stronę autorów sklepu internetowego PS3 Jailbreak.
Powoduje to, iż firma walczy teraz na ‚dwa fronty’. Z jednej strony, o wycofanie PS3 Jailbreak z rynku, z drugiej, broniąc się przed procesem o wycofanie supportu dla innych OS.

Informacje o odin

Staram się utrzymać stronę w jak najlepszej kondycji, oraz być lepszy w tym co robię. Interesuje się grami komputerowymi odkąd tylko dostałem Swój pierwszy komputer, a samym tworzeniem stron internetowych, treścią multimedialną, designem, od około 2003 roku. Tyle tytułem wstępu, na pewno napiszę więcej :)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na „PS3 Jailbreak – FAQ

 1. mk pisze:

  Ciekawe

 2. Jarek pisze:

  Ciekawy ten element z grami nagranymi na blu-ray. Ciekawe czy będzie można to ominąć i bezpośrednio z dysku przekopiować na drugi dysk. No i Jailbreak został skopiowany i kod jest w sieci. Trzeba tylko kupić specjalną płytkę usb do wgrania psgroove.hex.

 3. odin pisze:

  Po pierwsze – nie został skopiowany. Chyba że ktoś bezmyślnie sklonował go przez programator. Lecz nawet jeśli to…
  Po drugie, jest już update 1.1. I zadziała tylko z oryginalnymi urządzeniami.

 4. Jarek pisze:

  @odin, Jak nie został jak już pracują nad darmowym uruchamianiem z PSP FAT. Szkoda, że PSP sprzedałem. Ale wystarczy kupić taką płytkę: http://psx-scene.com/tmp/psx-scene/pictures/tpp_main.jpg lub podobną (kompatybilną) i wgrać spaczowany psgroove.hex który odpala i działa z manager.pkg. PS. Jaki update 1.1?

 5. odin pisze:

  Nie został. Nie mam żadnych informacji na ten temat, proszę podaj wiarygodne źródła – jestem bardzo ciekawy kto i jak.
  A to o czym piszesz, to właśnie klonowanie (swoją drogą całkowicie bezmyślne) – a w programowaniu to już co innego.
  Update 1.1 PS3 Jailbreak. Każdy kto zaktualizował usb, posiada już inne oprogramowanie.

 6. Jarek pisze:

  Działa już z telefonu N900 i zwie się PSFreedom.

  @odin, nie wiem dokładnie o czym piszesz, napisz po polsku jak dla laika o co dokładnie Ci chodzi. Bo wydaje mi się, że siejesz dezinformacje aby uchodziło to za drogie i nieopłacalne. Kompletnie nie rozumiem co napisałeś. A źródło to: psx-scene.com

 7. odin pisze:

  Link jaki podałeś to forum scenowe – forum to mało wiarygodne źródło, w sprawach programistycznych (dla mnie).

  PS3 Jailbreak był szyfrowany tak mocnym kluczem, że jedyne co mogło zostać zrobione to sklonowanie instrukcji mikroprocesora przez programator (po uprzednim wyciągnięciu go z płytki) w formie skompilowanej (dlatego bezmyślnie, choć o tym dalej). Sam USB dongle – czyli klucz serwisowy, krążył po sieci w takiej czy innej formie. Były mity i opowieści o ludziach, którzy widzieli jak pracownicy SONY używają takich kluczy do otwarcia konsoli – i myślę że cały problem polega właśnie na tym:

  – Jailbreak nie został skopiowany. To co wychodzi teraz to po prostu inne rozwiązania które czerpią z tych samych podstaw.
  – Jeśli został sklonowany, współczuje ludziom którzy starają się obsłużyć te instrukcje – bo robią to po omacku, zgadują. Co nie znaczy że nie mogą mieć tych instrukcji od osób trzecich, lub sam program był pisany w języku niskopoziomowym (co jest MOCNO możliwe bo widziałem jego kawałek w Assemblerze), gdzie odczytywanie kodu będzie prostsze (w sumie zależy też od mikroprocesora [za mały na BASCOM], gdyż np. hex odczytasz bez problemu z pewną dozą cierpliwości).

  Nie mam natomiast za zadanie wprowadzać zamętu :) uwierz mi. Z mojego punktu widzenia to naprawdę wszystko jedno które i jak; ważne natomiast czy (cena też jest ważna :). Do tej pory, jestem pewien, że ten klucz który opisałem – działa. Co do reszty nie mam pojęcia, stąd też prosiłem o jakieś wiarygodne źródła. Tak więc, podsumowując, nie odbieraj mnie negatywnie. Chciałbym jedynie wiedzieć więcej na tematy, które opisujesz jako pewne. Zbyt długo spotykałem się z opowieściami o różnych wspaniałych rozwiązaniach, mam teraz ostrożne podejście do tego. I dziękuję Ci za komentarze, w ogóle :)

 8. EdzioJuve1897 pisze:

  Witam wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć co trzeba zrobić aby to zadziałało? Muszę coś kupić, czy istnieje możliwość zrobienia to samemu (w granicach rozsądku). Prosiłbym opisać to ,,łopatologicznie” bez nazw skomplikowanych. Pozdrawiam

 9. odin pisze:

  Przeczytać FAQ, kupić to urządzenie, nie łączyć się z PSN podczas używania bo dostaniesz ban na MAC karty w PS3 (które zresztą można i tak zmienić, ALEEE… ). Po pierwsze jednak, przeczytać FAQ.

 10. Aki Evans pisze:

  PS. Urządzonką już sie prawię nie kupi… W Australii Sony wygrało proces i ogólnie jest zam zakaz sprzedaż ( i prawdopodobnie posiadania) Obecnie Sony wygrało kolejne procesy tym raz o tymczasowe wstrzymanie sprzedaż w Ameryce południowej i chyba też w Północnej a sąd teraz tylko czeka na podobne dokumenty jakie otrzymał Australijski sąd.

 11. Jarek pisze:

  Musisz kupić odpowiednią płytkę, lub posiadać kompatybilne urządzenie i wgrać to coś. Mnie ciekawi jak zrzucać gry z Internetu na dysk bez nagrywarki blu-ray. Bo już wysypało masę gier na np. blackcats-games.net :p

 12. Aki Evans pisze:

  Dziś doszła do konsoli nowa Aktualizacja własnie ją pobieram 3.42 i prawdopodobnie ma ona załatać ten problem Sony… Zobaczymy…

 13. Jarek pisze:

  @Aki Evans: Tylko, że wcale nie jest potrzebna do dostępu do PSN:

  „Aby ominąć zabezpieczenie aktualizacji firmware do wersji 3.42 i cieszyć się nadal usługą PSN w PS3 można skorzystać z poniższych poradników(do wyboru do koloru):

  1. W „Ustawieniach serwera DNS” wybieramy „Ręczne” i w obu polach wpisujemy nr. 67.202.81.137 – PSN nie powinien wołać już o aktualizację.

  2.
  Pobieramy >> Logan5’s Proxy tool + Bypass FW

  Uruchamiamy LG5tool exe
  haczykujemy „Frimware Update:”
  Klikamy „Start Proxy” i zobaczymy nasz adres IP
  Przechodzimy do ustawień sieci w konsoli PS3:
  Klikamy Ustawienia >> Ustawienia sieci >> Ustawienie połączenia internetowego >> Niestandardowe >> wybieramy Połączenie przewodowe lub bezprzewodowe (zależy co używamy)
  #wireless tylko: klikamy „Wyszukaj”
  #wybieramy nasze połączenie bezprzewodowe z listy (SSID)

  # wybieramy ustawienia zabezpieczeń i wypełaniamy hasło i nazwę użytkownika
  klikamy na „automatyczny
  Ustawienie adresu IP – automatyczne
  Ustawienia DNS – automatyczne
  Ustawienia MTU – automatyczne
  Serwer PROXY – Użyj

  Wpisujemy adres IP oraz numer portu wyświetlony przez LG5tool
  UPnP – włącz
  i testujemy połączenie”.

 14. EdzioJuve1897 pisze:

  Szukając info w necie znalazłem poradnik – http://www.taranfx.com/jailbreak-mod-ps3
  Tu jest ten backup manager – http://www.ps3-hacks.com/file/83
  Ale nadal na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie sami tego zrobić.
  P.S.
  Dzięki za odp ale czytałem FAQ i nie znalazłem odpowiedzi jak krok po kroku to zrobić ;)

 15. odin pisze:

  @EdzioJuve1897
  Nie wiedziałem że chodzi Ci o tak szczegółowy opis – sorki.
  A tak pozatym, link który wkleiłeś, jest sklonowaną wersją z nałożoną nakładką. Nie wiem jak to działa :/

  @Jarek:
  Twój pierwszy opis: zawoła prędzej czy później. Wręcz jestem tego pewien.
  Odnośnie Twojego drugiego opisu: nie korzystaj z tego, bo z zewnątrz, widać że zmieniasz ustawienia. To tylko kwestia czyjejś uprzejmości, że nie masz zablokowanego MAC od razu.

 16. Jarek pisze:

  @odin: Nie zależy mi na online, ale sposób jak na razie jest, więc nie trzeba nowego FW mieć. Dla mnie rachunek jest prosty, na PS3 wyszło według gametrailers 317gier. Jeśli można w nie zagrać bez online za cenę 100-150zł + 300zł za HDD 640GB to się opłaca.

  @EdzioJuve1897: Polecam śledzić m.in. psx-scene.com bo @odin jest nie ufny do sceny. Polecam samemu sprawdzać tam pliki. Większość o PS2 z stamtąd testowałem i działają. Pamiętam kiedyś, za PS2 jak był HDDLoader za 199zł oraz jego darmowa wersja uruchamiana grą psx. Też byli zwolennicy oryg. rozwiązania jednak to darmowe było ulepszane i dziś ma dużą lepszą kompatybilność.

 17. odin pisze:

  Ok, niech to będzie ostatni komentarz w tej sprawie. Nie chcę aby ten temat stał się miejscem wymiany spostrzeżeń (właśnie tych odnośnie konsolowego piractwa w tej złej formie) oraz kosztorysu dla potencjalnego nabywcy. Wypowiadałem się jako programista, nie jako zwolennik lub przeciwnik tego rozwiązania. Dlatego też traktujcie te wypowiedzi tylko, jako wyrażanie opinii na temat samego kodu, oraz jego zastosowania. Nie chcę zabierać głosu w tej dyskusji jako gracz.
  Pozdrawiam wszystkich i bardzo dziękuje Wam za wszystkie wpisy.