League of Legends czy jak nie dać się zLoLować


W zamierzchłych czasach, kiedy to WarCraft III niedawno co się ukazał, ludziom spodobała się opcja posiadania bohatera, którego można było wyexpić i wyposażyć w przedmioty. Powstały wtedy różne tzw UMS’y (use map settings, czyli mapki w których nie mieliśmy typowej potyczki) w których mogliśmy w kilka osób zwiedzać podziemia, zabijając potwory jak w typowym RPG.

Potem nastał czas, gdzie dostawaliśmy budynek w którym co jakiś czas pojawiał się wojownik, mieliśmy duży plac na środku i tak ścierały się armie, wraz z bohaterami. Jednak Steve “Guinsoo” Feak był chyba znudzony, mozolnym zaznaczaniem po 12 wojaków (co zawsze mnie zastanawiało, dlaczego akurat 12 ? ), grupowaniem ich w armię, dodatkowo kierując bohaterem . Stworzył prostą mapkę, z trzema ścieżkami, na których pojawiały się co jakiś czas wojacy, sterowani przez komputer. Na każdej ścieżce poumieszczał wieżyczki, a graczom oddał do dyspozycji tylko bohaterów. Gra polegała na zniszczeniu wieżyczek, następnie Inhibitorów które po zniszczeniu, dawały możliwość pojawiania się super wojowników w drużynie przeciwnej, na danej linii. Następnie głównej bazy. Tak oto narodził się główny koncept gry Defence of theAncient. Siłą tej mapki była szybka akcja, oraz naprawdę duże możliwości stworzenia unikalnego bohatera, za sprawą sporej ilości przedmiotów. Tylko dla czego ja tu piszę o mapie do W3, skoro artykuł ma być o grze LoL? Otóż, autor mapy po pewnym czasie oddał projekt komuś innemu, a sam wraz z założycielem strony o DoTA, założył studio RIOT games.
Jeżeli dużo grałeś w dotę czytaj dalej, jeżeli nie, przejdź od razu do działu „Victory awaits!”.

Co odróżnia LoL od innych tego typu gier ?
Rozwój bohatera nie kończy się wraz z końcem rozgrywki, jak ma to miejsce w podobnych grach. Tworząc konto, tworzymy przywoływacza (summoner) który kieruje danym bohaterem. Ma on własne drzewko talentów. Kumpel określił je, jako bardzo podobne do tego z WoW, dla mnie jest podobne do drzewka talentów z D2), Możemy wspomóc naszego bohatera małymi buffami, a to mamy o 5% większą ilość many na początku, lub zmniejszamy ilość obrażeń które otrzymujemy o 4%. Zdawać by się mogło, że to mało, jednak dzięki dobrze wydanym punkom, mamy przewagę już od pierwszych minut.


Kolejną nowinką, jest książka z runami. Przed grą wybieramy stronę z której będziemy korzystali podczas rozgrywki, tutaj także dostajemy niewielkie buffy. Jednak to one bywają kwestią sporną i można napisać książkę o tym czy na jednej postaci warto zwiększyć szansę na krytyk czy siłę penetracji pancerza, więc nie będę tu wchodził w szczegóły.

Czy to wszystko ? Nie! Mamy do dyspozycji jeszcze czary samego przywoływacza, które dodatkowo dostępne są dla każdego bohatera, którym gramy.

Męczy cię przeciwnik, który bije twojego maga i nie możesz mu uciec ? Użyj exhausta. Niszczą twoją wieżę, a ty jesteś za daleko? Użyj fortify, który spowoduje tymczasową niezniszczalność wieży, oraz podwoi szybkość jej strzelania. Ktoś zapyta, dobra, dobra ale co z samą rozgrywką ?
Tutaj dla starych wyjadaczy z DoTA, też jest parę ciekawych nowości.

In the bush !
Osobiście, jest to chyba dla mnie największa zmiana w stosunku do DoTy. Na mapie w strategicznych miejscach mamy poumieszczane wysokie kępy krzaków, w których, jak się schowamy, przeciwnik nas nie widzi.

Jak widać na rysunku powyżej, bohater z lewej strony, nie zauważy bohatera z prawej strony. Stwarza to multum możliwości zaskoczenia graczy i ich zabicia, tzw.gankowanie.

You have been slained by enemy turret.
Dalszą zmianą jest wprowadzenie inteligencji (lol :D ) dla wież, które pilnują przejść do bazy. W docie mogliśmy radośnie bić przeciwnika, który schował się przy wieży, tutaj kiedy uderzymy przeciwnika w zasięgu wieży, zostaniemy wybrani jako cel przez wieżę, która szybko zacznie nas pozbawiać życia.

Not enough gold.
Ostatnią wartą wzmianki informacją będzie, że po zabiciu przeciwnika nie zabieramy jego złota, tylko dostajemy dodatkowo, tak jak za zabicie wojownika. Dodatkowo jeżeli komuś dobrze idzie zabijanie graczy, a potem my sami jego zabijemy, dostaniemy ekstra od 500 złota do 1000, gdy komuś bardzo dobrze szło. Dzięki temu prostemu mechanizmowi, nie wystarczy dobrze zagrać na początku, trzeba trzymać dobrą formę przez cały mecz.

Victory awaits!
Gra oferuje dwa tryby rozgrywki, standardowy 5v5 na oryginalnej mapce oraz dużo szybszy i bardziej wymagający 3v3 na specjalnie do tego przygotowanej mapie. System rozgrywki, został podzielony na dwie części. Solo, kiedy nie mamy z kim grać, wybieramy ten tryb, system dobiera nam sojuszników o zbliżonych umiejętnościach. Druga część, to premade, gdzie zapraszamy znajomych do wspólnej rozgrywki, dodatkowo nie trzeba zebrać pełnej drużny, można zagrać z jednym kumplem, wtedy system, poszuka innych drużny z premade do stworzenia zespołu (np. 2+3 lub 2+2+ osoba z solo, lub w skrajnych sytuacjach 2+ osoby z solo). Przed grą dostajemy się do poczekalni gdzie wspólnie z drużyną wybieramy bohaterów, możemy przedyskutować taktykę, lub puścić wiązankę

„Dla czego znowu nikt nie wziął tanka ?”

(Tank – osoba która ma za zadanie jak typowy czołg, wejść w linię przeciwnika, zebrać obrażenia, oraz pomieszać w szykach przeciwnika, chroniąc swoją drużynę) . Jeżeli osiągniemy maksymalny poziom przywoływacza, możemy zagrać odmianę zwykłego meczu, którą gracze zwą rankedem. W tym trybie zmienia się sposób wybierania bohaterów. Na początku kapitanowie banują na zmianę po dwóch bohaterów, których nie można wybrać. Następnie na przemian ( i widząc wybory drużyny przeciwnej) wybieramy bohaterów. Dodatkowo, jeżeli w jednej drużynie pojawi się danych bohater, w drugiej drużynie, nie można już go wybrać. Po wygranej walce, dostajemy punkty rankingowe, oraz tylko tutaj tak naprawdę liczą się nasze prawdziwe umiejętności, ponieważ w zwykłych meczach większość ludzi gra tylko dla zabawy, testuje bohaterów, czy zestaw run. Chociaż, zdarzają się naprawdę wymagające gry, gdzie obie drużyny chcą za wszelką cenę wygrać i obie prezentują wysoki poziom.

Become a Legend.
Obecnie LoL może pochwalić się 74 bohaterami.

Jak widać, do wyboru jest naprawdę sporo, każdy znajdzie tu coś dla siebie, a każda umiejętność którą się posługuje jego bohater, jest unikalna. Gra wymusza współpracę i wynagradza łączenie umiejętności. Jeżeli pomożemy komuś zabić innego gracza dostaniemy asystę, a ilość złota zostanie rozdysponowana według graczy, podłóg ilości zadanych obrażeń. Więc nieraz można się zdziwić, że dostaniemy za zabicie mniej złota, niż ktoś kto pomógł nam. Sami twórcy, to ludzie którzy nie traktują swojej pracy do końca na poważnie, dzięki temu jeden z bohaterów to władca metalu (Mordekaister), a jedną z jego umiejętności jest Mace of Spades, lub umiejętność pasywna to Iron Man. Mamy też spartanina (Pantheon), który mówi: „My profession…! You know, now that I think of it, I’ve always wanted to be a baker… Yes, a baker.”. Samo to powoduje uśmieszek, a jest tego znacznie więcej. Ostatnio w święta, zamiast zwykłej miksturki leczenia, mieliśmy smakołyki jakie jedzą dzieci w WB lub USA.

Not all angels are good.
Skoro to wszystko takie fajne, to na pewno musi sporo kosztować. Błąd, gra jest w pełni darmowa, występujący w grze sklepik nie posiada żadnych przedmiotów w stylu premium konto, lepszy start, czy większe obrażenia. Jedyne co można kupić to skiny, które zmieniają domyślny wygląd naszej postaci (oprócz wyglądu dla ciebie i innych graczy, niczego nie zmienia). Można kupić szybsze zdobywanie waluty, za którą możemy kupić runy czy bohaterów (co tydzień jest inna pula darmowych bohaterów do wypróbowania więc bez obaw), czy szybsze expienie naszego przywoływacza.

Na koniec świetny filmik reklamujący pierwszy sezon:

Oraz trailer:

Po tym wszystkim, zapraszam wszystkich do wspólnej gry, ponieważ tak fajnej firmy (po awarii serwerów każdy z graczy otrzymał trochę punktów które normalnie kupuje się za pieniądze), bardzo dobrego supportu, czy częstych patchy, oraz praktycznie co tydzień wychodzącego nowego bohatera, nigdzie nie znajdziecie. Do zobaczenia na Field of Justice.

Jeżeli zachęciłem cię do tej gry, wejdź na stronę League of Legends przez ten link, przez co otrzymam mały bonus ;)
Tutaj natomiast, oficjalny link do rejestracji: http://signup.leagueoflegends.com/

Przy pisaniu tekstu nie ucierpiał żaden Cottontail Teemo.

Informacje o Iroks

Fan dziwnych, często niszowych gier, lubi planszówki i bitewniaki. Nie pogardzi dobrą książką czy filmem. SIŁA i SALTA !
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „League of Legends czy jak nie dać się zLoLować

 1. Mroku pisze:

  Wow eroks, SPAM world control? :P
  Później przeczytam, teraz lecę do pracy :<

 2. odin pisze:

  Masz konkurencję Mroku :D Ale to dobrze, aż serce rośnie jak widzę że wzbogacacie tą stronę :)

 3. Abaddon pisze:

  jakby ktoś chciał zacząć to z ludzi na Ds’ie już kilka osób gra i możemy pomóc i pograć.

 4. Mroku pisze:

  odin, to do iroksa było w związku z tym, że kiedyś w jednym klanie graliśmy i w sumie działamy nadal na naszym dawnym klanowym forum ^^

 5. odin pisze:

  Mi chodziło o pisanie artów ;) Masz partnera do dżentelmeńskiego pojedynku na teksty, i smaruj dźemorem!!!

 6. Mroku pisze:

  Mam pare pomyslow, ale wiesz… ciepelko, browary, laski w mini sie kreca, no nie ma kiedy pisac :p

 7. Cline pisze:

  Badońsko musimy z nimi zagrać , skrzyżować E-penisy w walce o tytuł tap feeder =)

 8. Abaddon pisze:

  Gdybyś wbijał to byś wiedział że Ja wraz z Grabczasem i Akim graliśmy już razem z Iroksem.A ostatnio to cie rzadko widzę w lolu a jak już to tylko in game :(

 9. odin pisze:

  Przestańcie w to grać nałogowo :D A ty Cline kupić sobie mikro marsz! I nie przejmować się egzaminem :)

 10. Grabczas pisze:

  I pozamiatał…

 11. Stumpien pisze:

  „My profession…! You know, now that I think of it, I’ve always wanted to be a baker… Yes, a baker.”
  I want to be a lumberjack!

 12. Cancer pisze:

  Tragedia widze ze dawno nic nie zmienione juz jest 95 bohaterów xD :P

 13. odin pisze:

  Rok dodania artykułu :P Look at it :D

 14. jaruto pisze:

  Ostro, przydałaby się jakaś opcja powiadamiania o komentarzach dla tych co się zalogowali na stronę. Coś jak poczta na forach : P

 15. Gosia pisze:

  Super, właśnie wygrałam darmowe RiotPointy do Lola, polecam i tobie :)

Add Comment RegisterDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>