Minecraft, Bethesda i turniej Quake 3


Twórca gry Minecraft, Markus „Notch” Persson, postanowił raz na zawsze rozstrzygnąć kwestię sporu pomiędzy zespołem jego ludzi a Bethesdą. Nieporozumienie wyniknęło z powodu nazwy nowej, tworzonej przez Notcha gry „Scrolls”. Jak postanowił zaradzić waśni?

2 tygodnie temu, Notch poinformował czytelników swojego bloga o otrzymaniu przez niego pozwu sądowego i listu od Bethesdy, w którym firma oznajmia, że prawo do używania nazwy „Scrolls” posiadają tylko i wyłącznie oni. Persson przyznał, że „Scrolls” to co prawda część znaku handlowego należącego do Bethesdy, jednak nigdy nie myślał, by łączyć którąkolwiek gry z serii „The Elder Scrolls” z jako takimi zwojami (z ang. „scrolls” – zwoje). Trudno nie przyznać mu racji…

„Zasugerowaliśmy [Bethesdzie] kompromis polegający na tym, że nigdy nie umieścilibyśmy żadnych słów przed „Scrolls”, a zamiast tego, kontynuacje i dodatki nazywalibyśmy w stylu „Scrolls – Bananowe Rozszerzenie”. Nie jestem pewien, czy kiedykolwiek zdecydują się na to odpowiedzieć” – pisze na swoim blogu Notch.

Zdaje się, że Persson znalazł sposób na rozstrzygnięcie sporu – wyzwał firmę Bethesda na pojedynek w Quake 3. „Trzech naszych najlepszych wojowników przeciwko trzem waszym najlepszym wojownikom. My wybierzemy jedną mapkę, wy drugą i wylosujemy kolejność. 20-minutowe mecze i ta drużyna, która osiągnie największą ilość fragów, wygrywa.”

Notch zakłada, że jeżeli jego drużyna wygra – Bethesda ma wycofać pozew. Jeśli zaś zwycięży przeciwnik – Persson zmieni nazwę swojej nowej gry na coś, co nie będzie przeszkadzało Bethesdzie.

„Swoją drogą, mówię całkowicie poważnie.”

Trzeba przyznać, że Notch ma całkiem oryginalny pomysł na rozwiązywanie spraw sądowych. Tak czy siak, Bethesda zdrowo przesadziła z roszczeniem sobie praw do używania słów zawartych w tytułach ich gier, co zresztą staje się ostatnio modne: jakiś czas temu, znany polski artysta, Kazik, pozwał do sądu twórcę swojej fanowskiej strony za użycie cytatu z jego piosenki. Nie ma to jak dbać o dobre public relations, zresztą, jak zasugerował Notch, mały turniej międzyfirmowy przyniósłby obu całkiem niezły pijar. :)

PS. Spotykamy się w najbliższym SingleShocku, który w zastępstwie Cialnego napiszę ja. Zapraszam w czwartek 25-go sierpnia.

Informacje o Enslaved Eagle

Początkujący we wszystkim - tworzeniu stron internetowych, grze na gitarze i pobijaniu rekordów Cialnego w The Beatles: Rock Band.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Minecraft, Bethesda i turniej Quake 3

 1. grabczas pisze:

  Kazik to zły przykład bo on robi co mu się żywnie zamani :P
  Pojedynek? Głupota moim zdaniem, stawiam że Bethesda to oleje i dalej będzie próbować się sądzić a że o taką głupotę to… Tylko potwierdza słowa świętej pamięci George’a Carlin’a „People are f****n dumb!”

 2. phsx pisze:

  moim zdaniem zajebisty pomysł ^_^

 3. Abaddon pisze:

  Bethesda to jakaś kpina.

 4. Altairus pisze:

  Bethesda przesadza to tak jak by Coca Cola pozwała dziesiatki (jak nie setki) firm za nazywanie produktów Cola (Hop-cola, Pepsi Cola i można by tak w nieskończoność). Jestem prawie pewien że Notch wygra tą sprawę. Bethesda zamiast robić sobie czarny PR powinna zagrać w Quake (nawet bez niepotrzebnej walki o „Zwoje” tylko dla przyjemności) ^_^

 5. Divi pisze:

  Świetny pomysł! Po co się targać po sądach, skoro można rozwiązać to w bardziej oldschoolowy sposób.

 6. CialnyGD pisze:

  yyy… what do I see here?? Enslaved już w ten czwartek chcesz mnie wyręczyć?? :)

Add Comment RegisterDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>